Members

Chair, appointed by the President
Lorne Foster
Vice-Chair, elected by the Council
Dominic Ong
Faculty Member, Liberal Arts and Professional Studies
TBC
Faculty Member, Environmental Studies
TBC
Faculty Member, Graduate Studies
TBC
Faculty Member, Science
Amenda Chow
Faculty Member, Health
Cheryl van Daalen-Smith
Faculty Member, Glendon College
TBC
Faculty Member, Osgoode Hall Law School
Estair Van Wagner
Faculty Member, Arts, Media, Performance, and Design
John Mayberry
Faculty Member, Schulich School of Business
Sean Siddik
Faculty Member, Education
Naomi Norquay
Executive Director, Community Safety Department
Samina Sami
Director, Security Services, Community Safety Department
Aldo Altomare
College Master appointed by Council Of Masters
John Mayberry
Assistant Principal, Student Services, Glendon
Pascal Aresneau
Director, Housing
Amal Awini
Director, Grounds, Fleet, Waste Management, Glendon
Bob Smith
Director, Maintenance
Steve Sicluna
Director, Campus Planning & Development
Helen Psathas
AVP Human Resources
David Coward
Cheif of Staff and Director, Government Relations, Office of the President
Ijade Maxwell Rodrigues
Senior Executive Officer, VP Finance & Administration
Robert Castle
Senior Executive Officer, VP Academic and ProvostĀ 
Paul Elliot
Director, Health, Safety & Well-Being
Teresa DuCroix
Representative, Communication & Public Affairs
Janice Walls
Executive Director, Centre for Human Rights, Equity, and Inclusion
Michael Charles or Rachel Mansell
Executive Director, Community Support & Services
Debbie Hansen
Residence Life Coordinator (coordinated through SCLD)
James Guthrie
Residence Council Chair (coordinated through SCLD)
Awani Kulkarni
2 Staff Representatives to the Board of Governors
Sheila Forshaw
YFS President
Roshni Raveenthiran
GSA President
Pablo Ramos
GCSU President
Brandon Cheong
4 Student Representatives (coordinated through Student Success Centre)
Daola Dina, Trevor York, Dominic Ong, Lillian Nguyen
1 College Student Council President (coordinated through SRR)
Sajeth Paskaran
1 Faculty Student Council President (coordinated through SRR)
Christina Amico
SASSL
Chantal Persad
Centre for Women and Trans People
TBC
YFS Access Centre
Kat Kahnert-Wolchak or Aerilyn Medina
TBLGAY
Maiesha Zarin
York United Black Students' Alliance
Habbiba Ahmed
2 Students at Large
Jelena Stakic, Sebastian LaLonde
1 representative from Campus Daycares to be appointed by the President's Office
Lelsey Powell
Harry Crowe Co-op Association
Gord Albright
1 Representative to be chosen from campus commercial vendors
Nicholas Filicetti
YUSA
Scarlett Farquhar
YUFA
TBC
Cupe 3903
Sheila Wilmot
CUPE MAIN
TBC
CUPE 1356 units 1 and 2
Michael Mahon
IOUE
TBC
OPSEU
Jamie Russell
CPMEA PResident
Katherine Branton
Osgoode Hall Faculty Association
Saptarishi Bandopadhyay
Toronto Police Services (coordinated through SCLD)
Sgt. Stephen Hicks/Euan McDermott
1 Representative from the Black Creek Capacity building Group appointed by the President's Office
TBC
Executive Director, Counselling and Disability Services
Marc Wilchesky
Associate University Librarian
Andrea Kosavic
1 Representative from Glendon Women and Trans Centre
TBC
1 Representative from YUSC - York University Student Centre
TBC
1 Representative from ISAY - International Students Association at York University
Patricia Yeboah
1 Representative from from Aboriginal Students Association
TBC
Management Safety Council Representative
TBC
Manager Community Relations
Amanda Hickman
Secretary to the Council
Mikhaela Gray
Sport York
Peter Mumford
Fine Arts - Wkg Group Chair
Terry Wright
Security
Andrew Little
Security
Jason Springere
Safety Department
Susan Seaby
VPFA
Elana Shugar
SASC
Anne Moore